Gökkan’ın avukatı: Mahkemenin tavrı yıldırma politikasının devamı

img
URFA - Tutuklu TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın duruşmasında yaşanılanları “yıldırma politikasının devamı” olarak nitelendiren avukatı Berfin Gökkan, mahkeme başkanının meslekten uzaklaştırılması amacıyla HSK’ye başvuracaklarını söyledi. 
 
Kadın mücadelesinin sembol isimlerinden olan tutuklu Özgür Kadın Hareketi (TJA) Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın “örgüt yöneticiliği” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davanın 22’nci duruşması, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde 13 Eylül’de görüldü. Savunma sırasında “Burada ben ne dersem o olur” diyerek avukatlara müdahale eden mahkeme heyeti, daha sonra avukatların yanı sıra duruşmayı izleyen kadın aktivist, siyasi parti temsilcileri, Gökkan’ın ailesi ve Diyarbakır Barosu Yönetim Kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi polis zoruyla salondan çıkardı. 
 
Aranın ardından sadece avukatların içeriye alınmasıyla devam eden duruşmada, Gökkan'ın iddialara yanıt vermek için ek süre, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim ve duruşmanın ertelenmesi talepleri, iddia makamı tarafından tek tek ret edildi. Gökkan'ın tutukluluk halinin devamına ve reddi hakkim talebi kararının kesinleşmesinin beklenmesine karar veren mahkeme başkanı, duruşmayı 20 Ekim’e erteledi. 
 
Gökkan’ın yeğeni ve aynı zamanda avukatı olan Berfin Gökkan, mahkeme heyetinin tavrını, taleplerin reddedilmesi ve müvekkiline dönük suçlamaları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. 
 
HUKUKA AYKIRILIK
 
Duruşmada yaşanılanları anlamak için dosyada yaşanılanları iyi analiz etmek gerektiğini belirten Gökkan, “Ayşe Gökkan Ocak ayında mahkeme kararıyla tutuklandı. Tutuklama gerekçesi ise şuydu: savunmasının alınmaması. Birleşen dosyada kendisine herhangi bir davetiye gönderilmeden savunması alınmak istendi ve savunması davetiye gönderilmeden alındı. Bu hukuka aykırı bir durumdur. Tutuklamanın gerekçesi de, en temel olan aykırı durum böyle gerçekleşti” dedi.
 
Müvekkilinin tutuklanmasından sonra iki ay arayla duruşmaların yapıldığı bilgisini veren Gökkan, “Tutuklamadan sonraki ilk duruşmada tercüman talebi vardı. Gökkan’ın son 35 yıldır kendisini ifade ettiği resmi dili Kürtçe ve savunmasını Kürtçe yapmak istedi. Mahkeme tercüman talebini ret etti ve o celsede Gökkan hazır edilmedi. İki ay sonra yapılan celsede sürekli gözaltına alınan biri olduğu için bunun değerlendirilmesi üzerine mahkemede hazır edilmesini talep ettik. Talep karşılanmadığı gibi Gökkan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SERBİS) de bozuk olduğu gerekçesiyle bağlatılmadı” diye belirtti. 
 
17 KLASÖR 
 
Yapılan 3’üncü duruşmada savcının mütalaasını açıkladığını belirten Gökkan, “Mütalaada ‘iki defa örgüte üye olma’ nedeniyle cezalandırılması, bir kere ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘propaganda’ suçlaması ile zincirleme cezalandırılması istendi. Bu şu demek oluyor: kendisi hakkında birleşen dosyalarla birlikte 17 klasör, bu klasörlerde tape kayıtları, ortam dinlemeleri ve birçok tutanak, delil var. Ayşe Gökkan bu 17 klasörün cezaevine alınmasını talep etti. Haziran ayında bu mütalaa verildikten sonra kopyalarının çekilmesi için mahkemeye talepte bulunduk. Mahkeme iki ay boyuna bizim fotokopi talebimizi yerine getirmedi. Elimize fotokopiler geç ulaşmış oldu. Sonrasında biz bunları cezaevine verdiğimizde ‘örgüt dokümanı’ olduğu gerekçesiyle taleplerimiz ret edildi” dedi. 
 
 
MAHKEMENİN TUTUMU
 
Müvekkilinin 13 Eylül’de (Pazartesi) görülen duruşmada iddianameye dair savunmasını yapmak üzere söz aldığını hatırlatan Gökkan, yaşanılanları şu şekilde aktardı: “Müvekkilimiz savunmadan önce iddianamenin eklerinin kendisine verilmediğin belirterek, ‘Ya siz bana sorun ya da bana bu ek delilleri gösterin’ dedi. Delilleri görmediği için son savunma olmayacağına ilişkin mahkemeden izin alarak, beyanda bulunmak istedik ve mahkeme başkanının nezaketsiz, kaba tavrı ile karşı karşıya kaldık. Duruşmanın başlamasıyla mahkeme başkanı ‘siz müdahale edemezsiniz, oturun yerinize, haddinizi bilin, kesin sesinizi’ gibi tavırlarla bizi hedef aldı. Diyarbakır Baro Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri bu durumu tutanak altına almıştı. Mahkemenin bu kaba davranışları mesleğe yönelikti. Biz orada sanık değiliz, savunma makamıyız. Savunma makamı izin alarak durumu izah edebilir. İzah ettiğimiz durum bundan ibaretti. ‘Ekler verilsin ya da sorulsun’ dediğimiz için gerginlik başladı. Kolluk güçleri tarafından mahkeme başkanının talebi üzerine yaka paça dışarıya çıkarıldık. Arbede yaşandı. Diyarbakır Baro Başkanı ve diğer avukatlara hem fiziki hem de sözlü saldırı oldu ve bu mahkeme başkanının emriyle oldu.” 
 
DOSYA AİHM’E TAŞINDI
 
Müvekkilinin yakın zamanda yaşamını yitiren annesinin cenazesine de katılamadığını hatırlatan Gökkan, “Ayşe Gökkan’ın da hassasiyetleri vardı ve annesi vefat etmişti, ailesi oradaydı. Ocak ayından bu yana mahkeme karşısına çıkarılmamıştı. Tutukluluk halinin uzun olması, adli kontrol tedbirleri için 3 yıl verilmesi, her birleşen dosya için gözaltı ve gözaltı sürelerinin uzun olması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduk. Başvurumuz ret edildi ve biz dosyayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıdık” ifadelerini kullandı.
 
169 TAKİPSİZLİK 70 BERAAT
 
Müvekkilinin yüzlerce kez gözaltına alındığı ve hakkında yüzlerce soruşturma bulunduğunu hatırlatan Gökkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “2011 yılından 2015 yılına kadar süren bir ‘Barış Süreci’ vardı. O süreçte tüm siyasetçilerin söylemleri şuan kendilerine karşı ‘örgüt üyeliği’ denilerek iddianameye dönüşüyor. Ayşe Gökkan’da bunlardan biri. Gökkan kadın mücadelesi alanından özel çabaları olan biri. 2009 ile 2014 yılları arasında Nusaybin Belediye Eşbaşkanı olduğu dönemde 169 takipsizlik yaklaşık 70 beraat alan birisi. Her gün neredeyse mahkemeye çıkıp farklı gerekçelerden yargılanan biri. Kendisi belediye başkanlığı döneminde Nusaybin’de kadına yönelik şiddeti yüzde sıfıra indirilmiş, onun döneminde bir kadın dahi öldürülmemiş, uyuşturucu ve fuhuş çok ciddi manada istatistik olarak düşmüştür. Ayşe Gökkan uluslararası tanınan bir kadındır. Mahkemenin tavrı Ayşe Gökkan ve onun gibi mücadele edenlere karşı izlenen yıldırma politikasının devamı.”  
 
ÖRGÜTLENME ÖZGÜRLÜĞÜ İHLALİ
 
Son dönemde siyasetçilerin yargılamalarında “legal görünümlü illegal örgütlemeler” söylemlerinin ön plana çıktığına dikkati çeken Gökkan, “Bu, insanların örgütlenme özgürlüğünü ihlal demek. Ayşe Gökkan’a yönelik ihlaller ifade, örgütlenme özgürlüğüne yöneliktir. Ayşe Gökkan cezaevinde tutulmasına rağmen hala mücadelesini sürdürmekte. Her zaman hukuku mücadele zemininde kalmıştır. Kendisinin katıldığı eylemler suç unsuru teşkil etmemektedir” ifadelerini kullandı. 
 
MAHKEME BAŞKANI ŞİKAYET EDİLECEK 
 
Bir sonraki duruşmanın 20 Ekim’e ertelendiğini anımsatan Gökkan, devamında şöyle dedi: “Mahkeme başkanının Gökkan’ın yanında avukatlara da yönelmesi kabul edilemez. Müvekkilimize ‘senin dosyanı sabote ediyorlar, savunmanı engelliyorlar’ denildi. Biz müvekkilimizi korumak için oradayız. Bizi dahi bir dosyanın parçası haline getirmesi kabul edilemez. Biz yine reddi hakim talebinde bulunacağız. Diyarbakır Barosu, mahkeme başkanının idari olarak meslekten uzaklaştırılması ile ilgili hukuki süreci başlatacak. Biz Diyarbakır Barosu ile birlikte ayrıca hakim hakkında Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) şikayette bulunacağız.”  
 
MA / Emrullah Acar 
 

Diğer başlıklar

12:14 Almanya sandık başında
12:10 300 bin TL'ye makam asansörü
12:03 12 yaşından 16 yaşına kadar tecavüze uğradı
11:28 DAİŞ’in Irak saldırısında 3 kişi yaşamını yitirdi
11:26 Kadınlar tekçiliği ortadan kaldırmaya kararlı
11:06 Ahmet Türk: Muhatap Kürt halkı ve aktörleridir
10:59 Temel: HDP belirleyici rol üstlenecek
10:54 Şenyaşar ailesi: Adalet tabeladan ibaret
10:43 Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu
10:25 HDP Yerel Yönetimler Konferansı: Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmeye talibiz
10:18 Maltepe Cezaevi’nde 3 tutuklu koronavirüse yakalandı
10:03 Datça'da peş peşe 2 deprem
09:18 Emniyet bekçisi bir kadını katletti
09:06 Jiyan Haber’in imtiyaz sahibine ölüm tehdidi
09:05 Soçi öncesi ön hazırlık: Kırım salvosu
09:04 Eliaçık: Erdoğan, Erbaş'la oy arttırmaya çalışıyor
09:03 Barınamayan öğrenciler kararlı: Çözemiyorsanız o koltuktan inin
09:02 Ardanuç lavantayla canlanacak
09:00 26 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
25/09/2021
23:33 Dersim’de kaza
23:16 Adana’da Deniz Poyraz futbol turnuvasından renkli görüntüler
22:47 ‘Örgütlenirsek toplumumuzu özgürleştirebiliriz’
21:22 Koronadan 193 kişi daha hayatını kaybetti
20:19 Yaşam savunucularından iktidara: İklimi değil sistemi değiştir
20:06 Yerel Yönetim Kadın Konferansı ‘Jin, Jiyan Azadî’yle son buldu
19:57 Apê Musa İzmir’de anıldı
19:49 HDP'li gençler madde bağımlılığına karşı bildiri dağıttı
19:03 Erdoğan’dan öğrencilere ilişkin açıklama: Yalan söylüyorsunuz
18:48 İstanbul Kent Konseyi’nden tarım şenliği
18:40 Batman Valiliği’nin Hasankeyf videosuna tepki yağdı
18:24 Demirtaş’tan Kürtçe kitap önerisi: Kürt çocukları anadillerinde okuyup yazamıyor
17:55 Bülbül: Pütürge’de insanların barınma hakkı ellerinden alınıyor
17:20 Şırnak’taki TOKİ konutları dökülmeye başladı
17:16 DBP İstanbul’da danışma bürosu açtı
17:11 39 mülteci hakkında sınır dışı edilme kararı
16:50 Karamollaoğlu: Kayyımlar genel kural haline gelmiş
16:11 Gabar Dağı’ndaki yangın kendiliğinden söndü
15:47 Bakanlığa ‘İmralı’da ihlal yok’ savunması soruldu
15:47 ‘Hevaller’ ifadesi 'örgütsel iletişim kelimesi' sayıldı
15:23 2 yılda 63 hasta tutuklu yaşamını yitirdi: 'Öldürme politikası' izleniyor
15:15 Tuşba'da sel: Altyapı yok
14:52 Dayanışma konserine koronavirüs yasağı
14:42 Cezaevinde 28 yılda 5 kez mide kanaması geçirdi
14:38 ‘26 yıldır kayıp olan Eroğlu nerede?’
14:26 Babacan’dan ‘Adı Kürt meselesidir' paylaşımı
14:14 Aydeniz: Çözümün muhatabı Öcalan’dır
14:08 5 çocuklu aile 8 aydır elektriksiz
14:00 Dersim’de ajanlık dayatmasına karşı suç duyurusu
13:34 Cumartesi Anneleri: Galatasaray'daki işgali sonlandırın
13:33 Dedeoğulları’nın avukatı Karabulut: Savcı, emniyetin gönderdiği WhatsApp görüşmelerini bizden saklıyor
13:13 CHP’den Cumartesi Anneleri’ne pankartlı destek
12:48 ÖSO’nun elindeyken ailesine 10 saniyelik ses kaydı gönderdi
12:16 Van’da sağanak yağış sonrası ev ve iş yerlerini su bastı
12:12 Diyarbakır ve Batman’da kayıpların akıbeti soruldu
11:56 Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ABD'de temaslara başladı
10:59 Şenyaşar ailesi: Hak, hukuk, adalet mücadelesi büyüyor
10:52 Buldan: Eşit temsiliyete duyarlı demokratik sistemi kadınlarla kuracağız
10:51 HDP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı başladı
10:50 Cemevlerinin kapılarını öğrencilere açan AVK: İktidar köklü bir çözüm bulmalı
10:47 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrılmasını Bakana sordu
10:46 İkizköylüler hakaret eden hakimi şikayet etti
10:37 Erdoğan’ın Kürt sorunu zikzakları: Yok, var, çözdük, yok
10:27 Adalet Nöbeti'ne katılan avukatlar: Adalet er ya da geç tecelli edecek
10:14 Türkiye, Kuzey Suriye’ye akan Fırat suyunu 200 metreküpün altına düşürdü
10:06 İdil kırsalında yangın
09:54 Çocuklarının cenazesini almak için mücadele ediyorlar
09:50 Kırkazak: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den yol haritası istiyor
09:08 Ağaç kıyımı sırasında bir asker hayatını kaybetti
09:07 Yoksulluk ve ekoloji mücadelesini bütünleştiren bir kadın: Wangari Maathai
09:06 Kadınlar Danıştay'ın ret kararına itiraz edecek
09:06 AYM'nin Özgür Gündem kararı AİHM’e taşınacak
09:05 Uyuşturucu tehdidi karşısında teşvikvari sessizlik!
09:02 Kahveci: Konut krizinin nedeni yönetim zafiyeti
09:02 'Cebimizdeki para gün geçtikçe eriyor'
09:02 Öğrenci yurdu asker ve koruculardan alınamıyor
09:02 Ekolojist Işıklı: Doğa talanı ÇED'siz hızlandırılıyor
09:01 Mehmet Öcalan: Çözümün yolu İmralı ve Meclis'ten geçer
09:01 İmralı'da özgürlük diyalogları: Eril iktidardan sonsuz boşanmalı
09:00 25 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi