HDP deklarasyonunun içeriği sahada oluşturuldu

img

HABER MERKEZİ - HDP’nin 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyonun içeriği yıl boyunca sahada toplanan veriler ve mesajlardan oluşuyor. Parti, sayısal bir oy hesabını aşarak, demokrasiden yana olan güçlerin nasıl kazanacağının yolunu çizmeye hazırlanıyor.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyon partinin siyasi muhatapları ve kamuoyu tarafından merakla bekleniyor. Deklarasyonun HDP’nin Türkiye’nin yönetimini hedeflediğinin bir ifadesi olacağı, 2019 yerel seçilerimde hayata geçirilen “Kürdistan’da kazanmak, batıda kaybettirmek” stratejisinin üzerine çıkması bekleniyor. Olası seçimlere yönelik sayısal oy hesabının ötesinde HDP’nin ilkeleri ortaya koyacağı ve tüm tarafla net bir tutum göstereceği deklarasyon, toplumsal güçlerinin kazanmasının yolunu çizecek bir nitelikte olacak.
 
HDP yılın başından bu yana sahada yaptığı çalışmaları 10-12 Eylül arasında gerçekleştirilen Kadın Meclisi, Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) masaya yatırdı. HDP’nin gündeminde Kürt sorunu, kadın, ekoloji, gençlik, ekonomi, adalet, demokrasi sorunu yer alıyor. Titizlikle hazırlanan ve HDP’nin yeni dönem yol haritasının da belirleneceği deklarasyonun 10 madde olması bekleniyor. 
 
Öyle ki cezaevlerinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere, yerine kayyım atanan Diyarbakır Belediye Eşbaşkanı Selçuk Mızraklı, Gultan Kışanak, Sebahat Tuncel’in de aralarında bulunduğu tutuklu siyasetçilerin görüş ve önerilerine başvuruldu. 
 
Deklarasyon öncesi HDP parlamento grubu ve yerel yönetimler komisyonuyla da bir toplantı gerçekleştirecek. Buldan ve Sancar de sürecin her aşamasını koordine ediyor. 
 
HDP, yeni yılla sahada yaptığı çalışmalarının bir toplamı olarak deklarasyona yansıtacak. HDP, Şubat ayında başlattığı “Herkes İçin Adalet” kampanyasından “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyasına kadar sahada yaptığı çalışmalar ve verdiği mesajlar, deklarasyonun içeriğine dair önemli bilgiler veriyor. 
 
HERKES İÇİN ADALET
 
HDP, 2021 yılına “adalet inşa yılı” diyerek girdi. 8 Şubat’ta “Herkes İçin Adalet” kampanyasını açıklamadan önce partinin bütün organlarında kapsamlı bir çalışma yürüttü. HDP, adalet talebinde bulunan ve haksızlıklara uğrayan etnik, dini, siyasi, demokratik topluluklarla kampanya kapsamında görüşmeler gerçekleştirdi. HDP’nin eylem, etkinlik ve temasları Haziran Ayına kadar sürdü. HDP’nin başlattığı adalet talepli etkinlikler, toplumsal bir mücadele zeminine dönüştü.  
 
Kampanya metnini açıklaması öncesinde HDP Eş Genel Başkanları muhalefet partileriyle görüşen ve mesajlar veren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesi sonrasında, “Seçim ittifakları gündemimizde yok. Bizim herhangi bir ittifakın parçası olma gibi bir talebimiz ve arayışımız yok. Bizim arayışımız demokrasi ittifakıdır. Bunun için çerçeve oluşturduk ve siyasi partilere sunuyoruz” açıklaması yaptı.
 
Kampanya, Ankara’da düzenlenen bir etkinlikte, “Bize sözle değil, lütufla değil, gerçek adalet lazım” sözleriyle duyuruldu. Birçok alandaki adaletsizliklere 10 maddede dikkati çeken HDP Eş Genel Başkanları, “Türkiye’nin bütün demokratik ve toplumsal muhalefet güçlerini, bütün vicdanlı insanlarını bu adaletsiz, haksız ve zorba rejim karşısında güçlerini birleştirmeye, mücadeleyi ortaklaştırmaya çağırıyoruz” dedi.
 
HDP’li milletvekilleri ve hukukçular, pandemi döneminde Meclis’ten geçirilen ve “örtülü af” olarak değerlendirilen infaz yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurdu. HDP’li milletvekilleri, AYM önünde nöbet eylemi gerçekleştirdi.
 
HDP, 15 Şubat’ta “Tecride Son, Yaşam için Adalet” talebiyle, İstanbul ve Diyarbakır başta olmak üzere birçok kentte yürüyüşler düzenledi.
 
KADINLAR İÇİN ADALET
 
HDP’li kadınlar da, Türkiye’de adaletsizliğe uğrayan kesimlerin başında kadınların geldiğini belirterek, “Kadınlar için Adalet” kampanyasını duyurdu ve sürece katıldı. HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, "Tecritle nefessiz bırakan AKP-MHP faşist blokunun kadın düşmanı politikalarına itirazımız var” diyerek, kampanyayı başlattı. HDP’li kadınlar, haftalarca sürdürülen kampanya kapsamında, cezaevlerindeki çıplak arama ve hak ihlallerine karşı zincir eylemi ve park etkinlikleri düzenledi. Tecridin sonlandırılması, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarının uygulanması, cezaevlerinde yaşanan ihlallere karşı adliye binaları önünde açıklama yaptı ve paneller organize etti. Kadınlar aynı zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde “kadın kırımının önlenmesi” temasıyla etkinlikler düzenledi. 
 
İŞ AŞ BULUŞMALARI
 
HDP, yıl boyunca tüm sorun alanlarına dair etkinlikler düzenledi. Ocak ayında başlattığı “İş ve Aş Buluşmaları” kapsamında İzmir, Diyarbakır, Van, İstanbul ve Mersin gibi kentlerde, işsizlerle, grevdeki işçilerle, mültecilerle, esnaf ve KHK’li emekçilerle görüşmeler gerçekleştirdi. 
 
KADIN YOKSULLUĞUNA KARŞI ALANLARA
 
HDP Kadın Meclisi, “Herkes için Adalet” kampanyası kapsamında yürüttüğü “Kadınlar İçin Adalet” programının ikinci ayağını Nisan’da İstanbul’da gerçekleştireceği bir toplantıda “Kadın Yoksulluğu” olarak duyurdu. HDP, “yoksulluğun kadınlaşmasına izin vermeyeceğiz” İzmir’de sahaya çıktı, birçok kentte yürüyüşler, etkinlikler ve görüşmeler düzenledi.
 
HAK VE VİCDAN BULUŞMALARI
 
“Herkes İçin Adalet” kampanyası kapsamında HDP, din ve inanç öncüleriyle “Hak, Adalet ve Vicdan” buluşması gerçekleştirdi. Buluşmasının sonucunda, “Halkların, ezilenlerin ve sömürülenlerin hukukunu korumak; coğrafyamızın zenginliği olan farklı renklerimizle Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Süryani, Laz, Çerkes, Pomak; Ezidi, Müslüman, Sünni, Alevi, Hristiyan, Yahudi. ‘Adalet’ paydasında bir arada mücadele ederek mümkündür” mesajı verildi.
 
HDP’LİYİZ HER YERDEYİZ
 
HDP yılın başında sahada olma kararı aldıktan sonra kendisine yönelik saldırılar da had safhaya ulaştı. İzmir’de HDP il binasına yapılan saldırıda parti çalışanı Deniz Poyraz katledildi, 4 gün sonra HDP kapatma davasına dair iddianame Anayasa Mahkemesi tarafından kabul edildi. HDP, bu gelişmeler sonrası “HDP’yi savunuyoruz” diyerek eylem ve etkinliklerini artırdı. Deniz Poyraz’ın katledildiği İzmir’de, HDP’nin de dahil olduğu demokrasi güçlerinin ortak mitingi 8 Temmuz’da gerçekleşti. 
 
Buldan’ın mitingde yaptığı,“Siz bizim irademizi kıramazsınız. Biz milyonlar olarak bu ülkenin sahipleriyiz. Biz bu vatanda Türküz, Kürdüz, Arabız, Çerkeziz, Lazız, Sünniyiz, Süryani ve Êzidîyiz. HDP’liyiz, her yerdeyiz” konuşması HDP’nin güçlü bir kampanyasının başlangıcı oldu.
 
Parti bu tarihten sonra “HDP’liyiz Her Yerdeyiz” kampanyasını başlattı.
 
HDP eş genel başkanları, Temmuz ayı boyunca Antep, Urfa, Kocaeli, Aydın, Ağrı ve Bitlis’te halk buluşmaları düzenledi. Temmuz ve Ağustos ayları boyunca işsizler, direnişteki işçiler, kadınlar, gençler, yangın ve sellerde mağdur olanlarla bir araya geldi ve taleplerini dinledi.
 
Halk buluşmaları yanı sıra köy köy, ilçe ilçe de gezen HDP il, ilçe yöneticileri, MYK, PM üyeleri iki aylık süreçte 71 merkezde toplantı aldı. Bu toplantılarda bölge kentlerinde Kürt sorununun çözümünde muhatabın İmralı gösterildi. Batı bölgelerinde ise ekonomik kriz, adaletsizlik, demokrasi talebi, ekolojik tahribat, kadın sorunu öne çıktı.
 
ÖZGÜRLÜK ZAMANINA HDP DE DAHİL OLDU
 
Kürt demokratik siyasetinin başlattığı ve öncülüğünü yaptığı “Özgürlük Zamanı” kampanyasına HDP de dâhil oldu ve Türkiye’nin birçok kentinde alanlarda oldu. Kampanya kapsamındaki eylemlerin en coşkulularından biri Batman’da birlerce kişinin katılımıyla gerçekleşti. Burada konuşma yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bu ülkenin toplumsal bir barışa ihtiyacı var. Bu toplumsal barışı yaratmanın büyük mücadelesini veriyoruz. Bu toplumsal barış, Kürtlerin kendi anadilini, kimliğini, kültürünü özgürce kullanabileceği ortamların yaratılmasıyla başlar. Alevilerin kendi diniyle ibaretlerinin sağlanmasıyla başlar. Bunları görmezden gelen, Kürt’e düşmanca yaklaşan bu zihniyeti asla kabul etmiyoruz. Biz HDP olarak, bu ülkede toplumsal barışın Kürt sorununun demokratik yöntemlerle çözülmesinden geçtiğini biliyoruz” mesajı vererek, İmralı’da tecridin son bulması çağrısı yaptı.
 
MA / Berivan Altan

Diğer başlıklar

13:23 DAD’dan sözü kesilen Kaplan’a destek
13:22 Antep Valiliği’nden 'sistematik tecavüz' açıklaması
13:15 Kafasında mermi çekirdeği saptanan tutuklu Engin’e vitamin ilacı verildi!
12:14 Almanya sandık başında
12:10 300 bin TL'ye makam asansörü
12:03 12 yaşından 16 yaşına kadar tecavüze uğradı
11:28 DAİŞ’in Irak saldırısında 3 kişi yaşamını yitirdi
11:26 Kadınlar tekçiliği ortadan kaldırmaya kararlı
11:06 Ahmet Türk: Muhatap Kürt halkı ve aktörleridir
10:59 Temel: HDP belirleyici rol üstlenecek
10:54 Şenyaşar ailesi: Adalet tabeladan ibaret
10:43 Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu
10:25 HDP Yerel Yönetimler Konferansı: Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmeye talibiz
10:18 Maltepe Cezaevi’nde 3 tutuklu koronavirüse yakalandı
10:03 Datça'da peş peşe 2 deprem
09:18 Emniyet bekçisi bir kadını katletti
09:06 Jiyan Haber’in imtiyaz sahibine ölüm tehdidi
09:05 Soçi öncesi ön hazırlık: Kırım salvosu
09:04 Eliaçık: Erdoğan, Erbaş'la oy arttırmaya çalışıyor
09:03 Barınamayan öğrenciler kararlı: Çözemiyorsanız o koltuktan inin
09:02 Ardanuç lavantayla canlanacak
09:00 26 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
25/09/2021
23:33 Dersim’de kaza
23:16 Adana’da Deniz Poyraz futbol turnuvasından renkli görüntüler
22:47 ‘Örgütlenirsek toplumumuzu özgürleştirebiliriz’
21:22 Koronadan 193 kişi daha hayatını kaybetti
20:19 Yaşam savunucularından iktidara: İklimi değil sistemi değiştir
20:06 Yerel Yönetim Kadın Konferansı ‘Jin, Jiyan Azadî’yle son buldu
19:57 Apê Musa İzmir’de anıldı
19:49 HDP'li gençler madde bağımlılığına karşı bildiri dağıttı
19:03 Erdoğan’dan öğrencilere ilişkin açıklama: Yalan söylüyorsunuz
18:48 İstanbul Kent Konseyi’nden tarım şenliği
18:40 Batman Valiliği’nin Hasankeyf videosuna tepki yağdı
18:24 Demirtaş’tan Kürtçe kitap önerisi: Kürt çocukları anadillerinde okuyup yazamıyor
17:55 Bülbül: Pütürge’de insanların barınma hakkı ellerinden alınıyor
17:20 Şırnak’taki TOKİ konutları dökülmeye başladı
17:16 DBP İstanbul’da danışma bürosu açtı
17:11 39 mülteci hakkında sınır dışı edilme kararı
16:50 Karamollaoğlu: Kayyımlar genel kural haline gelmiş
16:11 Gabar Dağı’ndaki yangın kendiliğinden söndü
15:47 Bakanlığa ‘İmralı’da ihlal yok’ savunması soruldu
15:47 ‘Hevaller’ ifadesi 'örgütsel iletişim kelimesi' sayıldı
15:23 2 yılda 63 hasta tutuklu yaşamını yitirdi: 'Öldürme politikası' izleniyor
15:15 Tuşba'da sel: Altyapı yok
14:52 Dayanışma konserine koronavirüs yasağı
14:42 Cezaevinde 28 yılda 5 kez mide kanaması geçirdi
14:38 ‘26 yıldır kayıp olan Eroğlu nerede?’
14:26 Babacan’dan ‘Adı Kürt meselesidir' paylaşımı
14:14 Aydeniz: Çözümün muhatabı Öcalan’dır
14:08 5 çocuklu aile 8 aydır elektriksiz
14:00 Dersim’de ajanlık dayatmasına karşı suç duyurusu
13:34 Cumartesi Anneleri: Galatasaray'daki işgali sonlandırın
13:33 Dedeoğulları’nın avukatı Karabulut: Savcı, emniyetin gönderdiği WhatsApp görüşmelerini bizden saklıyor
13:13 CHP’den Cumartesi Anneleri’ne pankartlı destek
12:48 ÖSO’nun elindeyken ailesine 10 saniyelik ses kaydı gönderdi
12:16 Van’da sağanak yağış sonrası ev ve iş yerlerini su bastı
12:12 Diyarbakır ve Batman’da kayıpların akıbeti soruldu
11:56 Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ABD'de temaslara başladı
10:59 Şenyaşar ailesi: Hak, hukuk, adalet mücadelesi büyüyor
10:52 Buldan: Eşit temsiliyete duyarlı demokratik sistemi kadınlarla kuracağız
10:51 HDP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı başladı
10:50 Cemevlerinin kapılarını öğrencilere açan AVK: İktidar köklü bir çözüm bulmalı
10:47 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrılmasını Bakana sordu
10:46 İkizköylüler hakaret eden hakimi şikayet etti
10:37 Erdoğan’ın Kürt sorunu zikzakları: Yok, var, çözdük, yok
10:27 Adalet Nöbeti'ne katılan avukatlar: Adalet er ya da geç tecelli edecek
10:14 Türkiye, Kuzey Suriye’ye akan Fırat suyunu 200 metreküpün altına düşürdü
10:06 İdil kırsalında yangın
09:54 Çocuklarının cenazesini almak için mücadele ediyorlar
09:50 Kırkazak: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den yol haritası istiyor
09:08 Ağaç kıyımı sırasında bir asker hayatını kaybetti
09:07 Yoksulluk ve ekoloji mücadelesini bütünleştiren bir kadın: Wangari Maathai
09:06 Kadınlar Danıştay'ın ret kararına itiraz edecek
09:06 AYM'nin Özgür Gündem kararı AİHM’e taşınacak
09:05 Uyuşturucu tehdidi karşısında teşvikvari sessizlik!
09:02 Kahveci: Konut krizinin nedeni yönetim zafiyeti
09:02 'Cebimizdeki para gün geçtikçe eriyor'
09:02 Öğrenci yurdu asker ve koruculardan alınamıyor
09:02 Ekolojist Işıklı: Doğa talanı ÇED'siz hızlandırılıyor
09:01 Mehmet Öcalan: Çözümün yolu İmralı ve Meclis'ten geçer
09:01 İmralı'da özgürlük diyalogları: Eril iktidardan sonsuz boşanmalı
09:00 25 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret