Avukatların yargılandığı dava ertelendi: Öcalan’ı savunduğumuz için yargılanıyoruz

img
İSTANBUL- PKK Lideri Abdullah Öcalan’la yaptıkları görüşmeler nedeniyle haklarında açılan dava duruşmasında konuşan Rezan Sarıca, Öcalan’ı savundukları için yargılandıklarını söyledi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca, Ali Maden, Baran Doğan, Cengiz Yürekli, İnan Akmeşe, Mahmut Taşçı, Mehmet Selim Okçuoğlu ve Suat Eren hakkında “örgüt üyeliği” suçlamasıyla İstanbul 33’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşması verilen aranın ardından savunmalarla devam etti. 
 
TASFİYE AMAÇLI AÇILDI
 
Duruşmaya verilen 10 dakikalık aranın ardından savunmasını sürdüren müdafi avukat Özgür Erol, dosyanın çözüm sürecine ve Kürt meselesinin diyalogla çözümüne dâhil olan herkesi tasfiye etmek ve "bir daha kimsenin böyle bir şey kalkışmasına" cesaret edememesi adına hazırlandığına dikkati çekti. Erol, soruşturmanın aslında Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) mensuplarına delil toplamaya yönelik hazırlandığına işaret etti.
 
PLAN NEYDİ? 
 
Özellikle dosyada 2006 ve 2007 yılında İmralı'da gerçekleştirilen görüşmelerin yer aldığına işaret eden Erol, “Ana mesele o dönem bu görüşme trafiğini başlatan yapı ve Emre Taner hakkında bilgi toplamaktır. 'Önderlik Komitesi' 5 avukata mı teslim edilmiş, böyle bir iddia olabilir mi? ‘Önderlik Komitesi’ işin makyajıydı. 2011 Kasımında avukatları gözaltında tutarken sık sık mülakata çağırıyorlardı. Avukatlara 'mektupları gördünüz mü' sorularını yöneltmişler. Halbuki mektuplar belli oranda basına yansıyordu. ‘Biz burada 30 -40 avukat alırız’ bir tufan kıyamet kopar. Bunlarda  ‘bizi kendiniz çağırdığınız götürdünüz’ diye çıkarlar her şeyi deşifre ederler. Planlanan buydu” dedi. 
 
BERAAT TALEBİ
 
Hedeflenen amaca ulaşılmadığını vurgulayan Erol, “Ancak bu olmadı.  Buda onun bir devamı. Bu kadar aleni bir şekilde yöntemi usulü, bir araya getirme biçimi itibarıyla bu kadar kirli bir yapının hazırladığı dosyadan sağlıklı bir şey çıkmaz. Bu sebeplerle yargılanan avukatlar hakkında beraat kararı verilmesini talep ediyorum” diye konuştu.
 
HUKUKİ BİLGİ VERMEK SUÇ!
 
Ardından savunma yapan Öcalan’ın avukatı Mahmut Taşçı, 40 yıldır avukatlık yaptığını ancak ilk defa 10 yıl önce yapılan bir soruşturmanın davaya dönüştüğünü söyledi. Mahkeme tarafından kabul edilen iddianamede birçok çelişkinin olduğunu dile getiren Taşçı, iddianamenin apar topar hazırlandığını kaydetti. Hakkındaki suçlamalara dönük savunma yapan Taşçı, 6 Şubat 2012’de yaptığı bir telefon görüşmesinin önüne konulup suç sayıldığını kaydetti. Bu telefon görüşmesinde Tutuklu Ailelerle Yardımlaşama ve Dayanışma Derneği’nden (TUHAY-DER) bir yöneticiye hukuki bilgi verdiğini belirten Taşçı, hukuki bilgi vermenin suç olmadığını ifade etti. 
 
ÖCALAN’LA GÖRÜŞEMEDİ
 
“Hukukçu markete gittiğinde marketçi, manava gittiğinde manav hukuki bilgi talebinde bulunur” diyerek hukuki bilgi vermenin suç almadığını yineleyen Taşçı, avukat olarak katıldıkları davaların da önlerine suç olarak konulduğunu hatırlattı. “Davaya girmeyeceksek ne yapacağız. Hukuksuzluk yaşanmasın diye her zaman her yere gideriz” diyerek sözlerini sürdüren Taşçı, Öcalan’la görüşmek üzere iki defa İmralı Adası’na gittiğini ancak her iki defada çıplak aramaya maruz bırakıldığını, bunu kabul etmediği için görüşme gerçekleştiremediği bilgisini paylaştı. 
 
POLİS VE SAVCILAR HAPİSTE
 
Ardından söz alan Öcalan’ın avukatlarından Mehmet Selim Okçuoğlu, şunları dile getirdi: “Bize soruşturma açan polis ve savcılar şu an hapisteler. Bu soruşturmaya egemen olan mantık bugün önümüzdeki yargılama dosyasında karşımıza yeniden çıkıyor. Çatışma sürecinin tekrar başlamasıyla birlikte binlerce can gitti. Hakkımızda açılan kamu davasının başlangıç ayaklarında biri Kürt meselesinin barışçıl çözümüne yönelik politikaları akamete uğratmak için kimi siyasiler, bürokratlar ve sivil toplum kuruluşları ile kişileri hedef alıp etkisizleştirme çalışmaları kapsamında başlatılan bir soruşturma dosyasına dayanmaktadır.” 
 
DAVA KAPANMALI
 
Ardından söz alan Öcalan’ın avukat Rezan Sarıca, görülmekte olan davanın soruşturmasında yer alan iddiaların 2013’te havuz medyası tarafından gündeme taşındığını ve o günden beri manipülasyon  yapıldığını kaydetti. Soruşturmanın açılma sürecine değinen Sarıca, Adalet Bakanlığı’ndan soruşturma izninin alınmadığını bu nedenle soruşturmanın hukuksuz olduğunu kaydetti. Bu nedenle 10 yıl açılan davadan da yargılanmalarının hukukla bağdaşmadığını ifade eden Sarıca, davanın doğruca kapanması gerektiğini ifade etti. 
 
ÖCALAN’IN SÖZ HAKKI ENGELLENDİ
 
Haklarında soruşturma açılması ve davaya dönüşmesinin temelinde Öcalan’a avukatlık yapmaları olduğuna işaret eden Sarıca, şöyle devam etti: “Öcalan için İmralı 1999’da yeninden dizayn edildi. Tek kişinin kalabileceği bir ortam yaratıldı. 10 yıl boyunca tek başına tecrit altında kaldı. Ayrıca 10 yıllın ardından 5 tutuklu Ada’ya alındı. Aynı şey onlara da yapıldı. Daha sonra Öcalan’ın avukatlığını yapan 50’ye yakın avukat gözaltına alındı, yargılandı ve tutuklandı. 8 yıldır tek bir görüşme gerçekleşmedi. Başvurularımızın yüzde 90’ı reddedildi. 2014’ten beri sadece 6 aile görüşmesi oldu. 2 defa telefon görüşmesi oldu Öcalan’ın söz hakkı engelleniyor.” 
 
İNSANLIK DIŞI UYGULAMALAR
 
Öcalan’a yönelik özel, olağanüstü bir rejimin uygulandığını sözlerine ekleyen Sarıca, şunları ifade etti: “Sayın Öcalan’a dönük tutum infaz rejimine aykırı olarak gelişiyor. Normal avukat kimliğimizle bütün tutuklularla görüşebiliyorken, Sayın Öcalan söz konusu olduğunda bu durum engelleniyor. O olduğunda hukuk işlemiyor. Sayın Öcalan’a dönük uygulamalar, tecrit etme durumu ulusal ve uluslararası hukuk sözleşmelerine aykırıdır. Uygulamalar insanlık dışıdır. Şu anda da bu uygulamalar devam ediyor.” 
 
SAYIN DEMEK SUÇ MU? 
 
Emniyette verdikleri ifadede “Sayın Abdullah Öcalan” ibaresinin suç olarak görüldüğünü belirten Sarıca, “Bizler, müvekkilimizin dosyasını alamayan, sorgulamaya yapamayan ve evrakları inceleyemeyen avukatlarız. Avukatlık mesleğimizi yapmamamız için her türlü uygulamayla karşı karşıya bırakıldık. Sayın dediğimiz için suç sayılıyor. Bunun hukuki bir izahı var mı?” diye sordu. 
 
ÖCALAN’A YAKLIŞIM HUKUKU BELİRLİYOR
 
Bir gazeteciyle yaptığı telefon görüşmesine de değinen Sarıca, bunun suçlama konusu yapıldığını söyledi. O dönemde 4’üncü yargı paketi üzerine konuştuklarını dile getiren Sarıca, şunları söyledi: “Bizimle ilgili açılan bu dava, havuz medyasına servis edildi. Burada suçlandık. Linçe uğradık. Ayrıca şöyle dikkat çekici bir husus var: Türkiye’de hazırlanan yasalar, Öcalan’a göre hazırlanıyor. Bunu da telefonda gazeteciye aktarmıştım. O dönem hazırlanan yargı paketi Öcalan’a dönük olumlu bir gelişme olmasın diye her şey yapıldı. Öcalan’a yaklaşım Türkiye’nin hukukunu şekillendiriyor. Normal bir hukuk sisteminde Adalet Bakanlığı’ndan izin alınmadığı için ve izinsiz telefon dinlemesi yapıldığı için soruşturmanın davaya dönüşmeden düşmesi gerekiyordu. Bu nedenle beraatımı talep ediyorum.” 
 
SİYASİ SAİKLERLE AÇILDI
 
Sarıca’nın ardından söz alan Öcalan’ın eski avukatlarından Suat Eren, iddianamenin itibar edilmesi gereken bir iddianame olmadığını söyledi. Davanın siyasi saiklerle açıldığını belirten Eren, hakkındaki suçlamalar şöyle cevap verdi: “Kız kardeşim ve arkadaşım ile yaptığımız telefon görüşmeleri yanı sıra müvekkillerimle yaptığım görüşmeler suç unsuru olarak gösteriliyor. Hakkımda 28 kere dinlenme talep edilmiş. Ancak sadece 5 görüşme var. Bunlar da dediğim gibi kardeşimle, kız arkadaşım ve müvekkillerimle yaptığım görüşmeler.” 
 
ADALET EMNİYET GÖREVLİSİNE TESLİM EDİLEMEZ
 
Tapelerin ardından gizli tanık iddialarına değinen Eren, “Madem ben örgüt üyesiyim, 10 yıldır ne bekliyordunuz. 10 dakika ara verelim heyet iddianameyi okusun maddi gerçeği görecek. Adalet, kendini bilmez birkaç emniyet görevlisine teslim edilemez” diye konuştu. 
 
HUKUKSUZ DİNLEME
 
Dosyada yer alan tapelere işaret ederek savunmasına başlayan avukat Baran Doğan ise, söz konusu tapelere dair diyecek bir şeyin olmadığını söyledi. Avukat olarak hukuksuz bir şeklide dinlendiğini ve bu nedenle cevap verme gereği duymadığını vurgulayarak Doğan, şunları dile getirdi: “Nasıl anlıyorsanız anlayın, cevap vermeyeceğim. Konuşmalara dair somut bir deliliniz varsa ve dosyaya konulursa o zaman yanıt olurum. Ayrıca bu dosya aslında benle, bizle ilgili değil. Öcalan’ın politik kişiliğiyle ilgili. İmralı Adasına niçin gittiğim soruluyor. Müvekkilimle görüşme nasıl suçlama konusu yapılabilir? Aynı sebepten daha önce yargılandım ve beraat ettim tekrardan bu dava niçin açılıyor?” 
 
TECRİT EDİLİYOR
 
Öcalan’a dönük uygulamalara da değinen Doğan, ona yönelik bir infaz rejimi uygulaması olduğunu söyledi. Öcalan’ın dışarıyla bağlantısının kesilmesinin hedeflendiğini belirten Doğan, bu şekilde tecrit edilmeye çalışıldığını kaydetti. 
 
DURUŞMA ERTELENDİ
 
Doğan’ın savunmasının ardından müdafi avukatlar söz aldı. Avukatların savunması ardından mahkeme, duruşmaya 20 dakika ara verdi. Aranın ardından mahkeme heyeti avukat İnan Akmeşe’nin savunmasının beklenmesine, sanıkların üzerlerine yüklenen suçun vasıf ve mahiyeti ile dosyanın mevcut delil durumu göz önüne alınarak duruşma 16 Aralık’a ertelendi.

Diğer başlıklar

13:23 DAD’dan sözü kesilen Kaplan’a destek
13:22 Antep Valiliği’nden 'sistematik tecavüz' açıklaması
13:15 Kafasında mermi çekirdeği saptanan tutuklu Engin’e vitamin ilacı verildi!
12:14 Almanya sandık başında
12:10 300 bin TL'ye makam asansörü
12:03 12 yaşından 16 yaşına kadar tecavüze uğradı
11:28 DAİŞ’in Irak saldırısında 3 kişi yaşamını yitirdi
11:26 Kadınlar tekçiliği ortadan kaldırmaya kararlı
11:06 Ahmet Türk: Muhatap Kürt halkı ve aktörleridir
10:59 Temel: HDP belirleyici rol üstlenecek
10:54 Şenyaşar ailesi: Adalet tabeladan ibaret
10:43 Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu
10:25 HDP Yerel Yönetimler Konferansı: Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmeye talibiz
10:18 Maltepe Cezaevi’nde 3 tutuklu koronavirüse yakalandı
10:03 Datça'da peş peşe 2 deprem
09:18 Emniyet bekçisi bir kadını katletti
09:06 Jiyan Haber’in imtiyaz sahibine ölüm tehdidi
09:05 Soçi öncesi ön hazırlık: Kırım salvosu
09:04 Eliaçık: Erdoğan, Erbaş'la oy arttırmaya çalışıyor
09:03 Barınamayan öğrenciler kararlı: Çözemiyorsanız o koltuktan inin
09:02 Ardanuç lavantayla canlanacak
09:00 26 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
25/09/2021
23:33 Dersim’de kaza
23:16 Adana’da Deniz Poyraz futbol turnuvasından renkli görüntüler
22:47 ‘Örgütlenirsek toplumumuzu özgürleştirebiliriz’
21:22 Koronadan 193 kişi daha hayatını kaybetti
20:19 Yaşam savunucularından iktidara: İklimi değil sistemi değiştir
20:06 Yerel Yönetim Kadın Konferansı ‘Jin, Jiyan Azadî’yle son buldu
19:57 Apê Musa İzmir’de anıldı
19:49 HDP'li gençler madde bağımlılığına karşı bildiri dağıttı
19:03 Erdoğan’dan öğrencilere ilişkin açıklama: Yalan söylüyorsunuz
18:48 İstanbul Kent Konseyi’nden tarım şenliği
18:40 Batman Valiliği’nin Hasankeyf videosuna tepki yağdı
18:24 Demirtaş’tan Kürtçe kitap önerisi: Kürt çocukları anadillerinde okuyup yazamıyor
17:55 Bülbül: Pütürge’de insanların barınma hakkı ellerinden alınıyor
17:20 Şırnak’taki TOKİ konutları dökülmeye başladı
17:16 DBP İstanbul’da danışma bürosu açtı
17:11 39 mülteci hakkında sınır dışı edilme kararı
16:50 Karamollaoğlu: Kayyımlar genel kural haline gelmiş
16:11 Gabar Dağı’ndaki yangın kendiliğinden söndü
15:47 Bakanlığa ‘İmralı’da ihlal yok’ savunması soruldu
15:47 ‘Hevaller’ ifadesi 'örgütsel iletişim kelimesi' sayıldı
15:23 2 yılda 63 hasta tutuklu yaşamını yitirdi: 'Öldürme politikası' izleniyor
15:15 Tuşba'da sel: Altyapı yok
14:52 Dayanışma konserine koronavirüs yasağı
14:42 Cezaevinde 28 yılda 5 kez mide kanaması geçirdi
14:38 ‘26 yıldır kayıp olan Eroğlu nerede?’
14:26 Babacan’dan ‘Adı Kürt meselesidir' paylaşımı
14:14 Aydeniz: Çözümün muhatabı Öcalan’dır
14:08 5 çocuklu aile 8 aydır elektriksiz
14:00 Dersim’de ajanlık dayatmasına karşı suç duyurusu
13:34 Cumartesi Anneleri: Galatasaray'daki işgali sonlandırın
13:33 Dedeoğulları’nın avukatı Karabulut: Savcı, emniyetin gönderdiği WhatsApp görüşmelerini bizden saklıyor
13:13 CHP’den Cumartesi Anneleri’ne pankartlı destek
12:48 ÖSO’nun elindeyken ailesine 10 saniyelik ses kaydı gönderdi
12:16 Van’da sağanak yağış sonrası ev ve iş yerlerini su bastı
12:12 Diyarbakır ve Batman’da kayıpların akıbeti soruldu
11:56 Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ABD'de temaslara başladı
10:59 Şenyaşar ailesi: Hak, hukuk, adalet mücadelesi büyüyor
10:52 Buldan: Eşit temsiliyete duyarlı demokratik sistemi kadınlarla kuracağız
10:51 HDP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı başladı
10:50 Cemevlerinin kapılarını öğrencilere açan AVK: İktidar köklü bir çözüm bulmalı
10:47 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrılmasını Bakana sordu
10:46 İkizköylüler hakaret eden hakimi şikayet etti
10:37 Erdoğan’ın Kürt sorunu zikzakları: Yok, var, çözdük, yok
10:27 Adalet Nöbeti'ne katılan avukatlar: Adalet er ya da geç tecelli edecek
10:14 Türkiye, Kuzey Suriye’ye akan Fırat suyunu 200 metreküpün altına düşürdü
10:06 İdil kırsalında yangın
09:54 Çocuklarının cenazesini almak için mücadele ediyorlar
09:50 Kırkazak: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den yol haritası istiyor
09:08 Ağaç kıyımı sırasında bir asker hayatını kaybetti
09:07 Yoksulluk ve ekoloji mücadelesini bütünleştiren bir kadın: Wangari Maathai
09:06 Kadınlar Danıştay'ın ret kararına itiraz edecek
09:06 AYM'nin Özgür Gündem kararı AİHM’e taşınacak
09:05 Uyuşturucu tehdidi karşısında teşvikvari sessizlik!
09:02 Kahveci: Konut krizinin nedeni yönetim zafiyeti
09:02 'Cebimizdeki para gün geçtikçe eriyor'
09:02 Öğrenci yurdu asker ve koruculardan alınamıyor
09:02 Ekolojist Işıklı: Doğa talanı ÇED'siz hızlandırılıyor
09:01 Mehmet Öcalan: Çözümün yolu İmralı ve Meclis'ten geçer
09:01 İmralı'da özgürlük diyalogları: Eril iktidardan sonsuz boşanmalı
09:00 25 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret