İç Anadolu cezaevleri raporu: Darp, baskı ve yasaklamalarda artış

img
ANKARA - İHD’nin İç Anadolu Bölgesi'nde bulunan cezaevlerinde son 3 ayda yaşanan hak ihlalleriyle ilgili raporunda, darp, baskı ve yasaklamaların yanı sıra kötü muamelede de artış yaşandı. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi Hapishaneler Komisyonu, Nisan, Mayıs ve Haziran ayında İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu açıkladı. İHD Ankara Şubesi’nde yapılan basın toplantısıyla raporu açıklayan derneğin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Nuray Çevirmen, raporun cezaevlerine yapılan ziyaretler, tutukların gönderdiği mektuplar ve ailelerin başvuruları üzerinden hazırlandığını söyledi. Çevirmen, Nisan, Mayıs, Haziran aylarında şubelerine 42 başvuru yapıldığını aktardı. Yapılan başvuruların ardından İHD olarak ilgili kurum ve kuruluşlarla ihlallerin giderilmesi için gerekli yazışmalar yapıldığı bilgisini de paylaşan Çevirmen, cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri ve İmralı’da uygulanan tecridin kaldırılması için devam eden açlık grevlerini de hatırlattı. 
 
287 BİN KİŞİ CEZAEVİNDE 
 
Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan Ceza İnfaz Kurumları İstatistiklerine göre cezaevlerinde 287 bin 94 kişinin bulunduğunu aktaran Çevirmen, “Cezaevlerinde 240 bin 204 erkek, 9 bin 502 kadın ve 564 çocuk hükümlüdür. Yine 33 bin 967 erkek, bin 781 kadın ve bin 76 çocuk ise tutukludur” dedi. 2021 yılı Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye’nin çeşitli cezaevlerinde 17 tutuklunun yaşamını yitirdiğini kaydeden Çevirmen, “2 mahpus ağır hastalıkları, 5 mahpus intihar ederek, yaşamını yitirdiği iddia edildi. 9 mahpus koronavirüs nedeniyle bir kişi de şüpheli şekilde yaşamını yitirmiştir” diye belirtti.
 
Çevirmen, Afyon 1 Nolu T Tipi, Afyon/Dinar T Tipi, Bolu F Tipi, Kayseri/Bünyan Kadın, Kayseri/Bünyan 1 Nolu T Tipi, Kayseri/Bünyan 2 Nolu T Tipi, Kırıkkale F Tipi, Kırşehir E Tipi, Konya/Ereğli T Tipi, Sincan Kadın Kapalı, Sincan 1 Nolu F Tipi ve Sincan 2 Nolu F Tipi cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair hazırladıkları raporu açıkladı. Raporun detayları şöyle: 
 
SAĞLIK HAKKI
 
“* İç Anadolu bölge cezaevlerinde 41’i kadın olmak üzere en az 264 hasta mahpus bulunmaktadır. Bunların 85’i ağır hasta mahpustur.
 
* Tek kişilik, sağlıksız nakil araçları ile sevkler yapılmakta; bu durum özellikle kalp, astım, epilepsi hastalarının sağlıklarını kötü etkilemektedir.
 
* Mahpuslar kelepçeli muayene edilmekte, kelepçeli halde hastane sevkleri yapılmaktadır.
 
* Korona riskine rağmen mahpuslara yeterli miktarda hijyen malzemeleri ve maske verilmemekte, tedbirlere uyulmamaktadır.
 
* Kayseri Kadın Ceza İnfaz Kurumundan mahpuslar, hastaneden getirildikten sonra 14 gün karantina koğuşunda kaldıklarını, 7 mahpusun karantina koğuşunda Kovid-19 testi olduğunu, 2 mahpusun testinin pozitif çıktığını, diğer 5 mahpusun da 14 gün daha karantina koğuşunda kalmak zorunda kaldığını ancak 8 mahpusa tekrar test yapılmadığını aktarmışlardır.
 
AÇLIK GREVİ 
 
* Kayseri Kadın Ceza İnfaz kurumundan mahpuslar, açlık grevlerinin devam ettiğini ancak açlık grevinde olan mahpuslara iaşe verilmediğini, sadece 6 küçük su, 3 adet ince dilim limon, 1 kaşık tuz ve şeker veriliyor.
 
* Hasta mahpuslar revire geç çıkarılmakta, hastane sevkleri ya geç yapılmakta ya da hiç yapılmamaktadır. Ayrıca rutin yapılması gereken test ve kontroller de aksamaktadır. Afyon 1 Nolu T Tipi Ceza İnfaz Kurumunda, revire çıkmak isteyen hastaların, mazgaldan bakan memurun onay vermesiyle revire çıkabilmektedir.
 
* Adli Tıp Kurumu politik tutum izleyerek ‘Hapishanede kalamaz’ raporu vermemekte, tam teşekküllü hastane ve üniversite hastanelerinin ‘Hapishanede kalamaz’ raporları kabul edilmemekte ve ağır hasta mahpusların infazları ertelenmemektedir.
 
* Diyet yemeği ihtiyacı olan mahpusların diyet yemeği talepleri karşılanmamaktadır.
 
* Kendi öz bakımını yapamayacak düzeyde psikolojik rahatsızlıkları (şizofreni vb.) olan mahpuslar tahliye edilmemektedir. Afyon’da bir mahpus ağırlaşan durumuna rağmen sürekli hakkında dava açılmakta ve disiplin cezaları verilmektedir.
 
EPİLEPSİ HASTALARI 
 
* Epilepsi hastaları sağlık durumlarına rağmen tek kişilik hücrelerde tutulmaktadırlar. Mahpusların diş tedavileri yapılmamaktadır.
 
* Bel fıtığı ve kireçlenme sorunu olan bir mahpusun ortopedik yatak ihtiyacı ve boyunluk ihtiyacı karşılanmamaktadır.
 
* Astım hastalarının sigara içilmeyen odalara geçme talepleri kabul edilmemektedir.
 
* Hasta mahpusların sürekli kullanmış oldukları ilaçlar yerine muadil ilaçlar verilmekte, bu ilaçlar da yan etkilere neden olmaktadır.
 
* Karantina koğuşları yeterli olmamakta, bir hapishanede mahpuslar çok kalabalık koğuşlarda tutulmakta ve burada olanlara dışarıdan gelenler tarafından Kovid-19 bulaşmaktadır. Bir başka hapishanede ise karantina odası iki kişilik olarak işlem yapılmakta, diğer hastalar uzun zaman sıra beklemek durumunda kalmaktadırlar.
 
İŞKENCE ve KÖTÜ MUAMELE
 
* İç Anadolu hapishanelerinde 30 mahpus işkence, darp ve kötü muameleye maruz kaldıklarını ifade etmişlerdir.
 
* Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde mahpusların darp edildiği, adli mahpusların falaka işkencesi gördükleri ve bir mahpusun intihar ettiği iddia edilmiştir.
 
* Afyon 1 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesinde pandemi sürecinden bu yana gardiyanların mazgaldan bakarak, sayım yaptıklarını ancak her seferinde ayakta sayımın dayatıldığını, ayakta sayım dayatmasına direnince de içeri girildiğini bu konuda çok büyük sorunlar yaşandığını, yaşlı ve hasta mahpusların dahi ayakta sayım vermesinin zorunlu olduğu aktarılmıştır.
 
FALAKAYA YATIRILDI!
 
* Kayseri 1 Nolu T Tipinde bir mahpusun darp edildiğini, üç dört kere copla falakaya yatırıldığını, 7-8 memurun ellerini ve ayaklarını tuttuğunu, ayakkabısını çıkardıklarını ve ayaklarının altına vurmaya başladıklarını, acıdan birkaç gün ayaklarının üzerine basamadığını, çok işkenceye maruz kalan insan tanıdığını aktarmıştır.
 
* Bolu F Tipi Hapishanesinde B. S.’nin süreli hapis cezası almasına ve disiplin soruşturmasının olmamasına rağmen kurum içerisinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası alan mahpuslar gibi tekli hücreye konulmuş, çoklu koğuşa geçme talepleri reddedilmiştir.
 
* Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesinde bir mahpus; bir ekibin kendisine sürekli kötü davrandığını küfrettiğini ve çok yoğun hakaretlerde bulunduğunu, kendisine sürekli olarak ‘terörist’ dediklerini, hücresinin kapısını sık sık açtıklarını, yemek dağıtımı sırasında bir grup gardiyanın kendisine sürekli olarak ‘sana yemek getirdik, sen bunu bile hak etmiyorsun’ dediklerini aktardı.
 
* İnfaz koruma memurlarının pandemi koşullarını gözetmeden sayım için koğuşlara 6 kişi bazen de 10 kişilik gruplar halinde girdikleri aktarılmıştır.
 
AJANLAŞTIRMA DAYATMASI
 
* Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesinde bir mahpusun ‘Emanet eşyada bir işiniz var’ denilerek idare tarafından koğuştan çıkarıldığını, ancak kendisini istihbarat görevlilerinin bulunduğu odaya götürdüklerini ve kendisine ajanlaştırma dayatması yapıldığını, ‘ajanlaştırma dayatması’ faaliyetlerinin sık sık yapıldığı, bu mahpus dışında 3-4 mahpusun daha ‘polis ifadenizi alacak’ şeklinde koğuştan çıkarılmaya çalışıldığını, idarenin savcının talimatı olduğunu söylediğini ancak ifadelerin polislerce alınmak istendiğini ve hangi talimatla alındığının belirtilmediği aktarılmıştır.
 
* Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesinde bir mahpus, hastanede bir elinde serum diğer elinde tansiyon cihazı varken komutanın yanına geldiğini ve ‘kelepçeyle elini bağlayacağım’ dediğini, göğsünde aletlerin olduğunu ölmek üzere olduğunu ve görevli komutana ‘Yapma’ dediğini ancak komutanın kendisine sürekli hakaret ve küfürler ettiğini ‘yapacağım kelepçeyi takın’ dediğini kendisi de ‘ben bir anneyim, senin de annen var, lütfen yapma’ dediğini, komutanın da kendisine; ‘bana burada yetki verseler şimdi kafana bir tane sıkıp, dünyayı bir pislikten kurtarırdım’ denilerek tehdit edildiği aktarılmıştır.
 
* Hapishanelerde mahpuslara çıplak arama uygulaması devam etmektedir.
 
DİSİPLİN CEZALARI VE İNFAZ
 
* Şartlı tahliye koşulları sağlanmasına rağmen keyfi gerekçelerle tahliyeler uzatılmakta ve gözlem kurulu kararıyla bu uygulama gerçekleşmektedir. Hapishanelerde bu durumda olan pek çok mahpus bulunmaktadır.
 
* Koğuş değişikliği talepleri reddedilmektedir.
 
* Ağır psikolojik rahatsızlıkları olan S.T., jandarmalara ve gardiyanlara verdiği tepkiler ve hakaretlerden dolayı sürekli hücre cezası aldığını, düşünme kabiliyeti olmadığı halde savcılık ve mahkeme karşısında verdiği ifadelerden dolayı hakkında Cumhurbaşkanına hakaret, kamu görevlilerine hakaret iddiası ile soruşturma ve kovuşturmalar olduğunu, bazı dosyalarında ceza aldığını, şu an hapishanede tutulduğu cezanın 3 katı kadar hakaret suçundan dolayı ceza aldığını’ aktarılmıştır.
 
* Açlık grevindeki mahpuslara tutanak tutularak etkinlik cezası verilmektedir.
 
* Hapishanede tek etkinliğin aynı koğuştaki mahkumlarla 15 günde sadece 1 saat spor salonuna çıkma etkinliği olduğunu bununda keyfi disiplin cezalarıyla yasaklandığı aktarılmıştır.
 
* Sincan’da bir kadın mahpus infaz hakiminin kararına rağmen şartlı tahliyesine izin verilmediğini ve hala hapishanede tutulduğunu, aktardı.
 
İLETİŞİM YASAKLARI 
 
* Sosyal faaliyetler (spor, sohbet, kurs) tamamen durdurulmuştur.
 
* Yeni Yaşam, Evrensel, Birgün gazeteleri mahpuslara verilmemekte, gerekçe olarak da Basın İlan Kurumu’ndan resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazetelerin hapishanelere alınmadığı aktarılmıştır.
 
* Ailelerinden uzak hapishanelerde bulunan mahpusların sevk talepleri kabul edilmemektedir.
 
* Hapishanede mahpusların ellerindeki kitaplar değiştirilmemekte, dış kantinde satılan kitaplar verilmemekte.
 
KÜRTÇE BİLEN MEMUR YOK
 
* Mahpuslara gönderilen Kütçe kitapların verilmiyor, bu konuyla ilgili idareye dilekçe ile başvurulduğunda ‘Kürtçe kitapları kontrol edecek memurun bulunmadığı, çevirmen ücretini kendisinin karşılaması durumunda çevirmene gönderileceğini, uygun bulunması durumunda kitapların kendilerine verileceği’ söylenmiştir.
 
* İdareye ve savcılığa yazılan dilekçelere işlem numarası verilmiyor; iadeli taahhütlü mektuplarda da iade koçanları verilmiyor bu nedenle yazılan mektup ve dilekçelerin akıbetinin bilinmemekte.
 
* Bir mahpusun 5 Nisan tarihinde HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na gönderdiği mektubuna el konulduğu aktarılmıştır.
 
İÇ ÇAMAŞIR VERİLMİYOR
 
* Afyon Ceza İnfaz Kurumunda idarenin İnfaz Hakimliği’nin kararlarına uyulmadığı, mahpuslardan M. S. K.’in idare tarafından iç çamaşırı verilmemesi hususundaki kararının İnfaz Hakimliği tarafından bozulan ve İnfaz Hakimliği’nin ‘İç Çamaşırı Verilsin’ kararına uyulmuyor.
 
* Bolu’da bir mahpus 2,5 yıldır telefon ve diğer görüşlerini öğleden sonra yapabilmek için pek çok dilekçe verdiğini ama bu mağduriyetinin dikkate alınmadığını aktarmıştır.
 
* Havalandırma kapılarının geç açılıp erken kapatılmaktadır.
 
* Mahpuslara gelen mektuplar ve kolilerin geç verildiği; gönderdiklerinin de postaya geç verildiği aktarılmıştır. Bir mahpus, 11.12.2020 tarihinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Hapishane’nde tutuklu bulunan yeğenine faks yolladığını ve 100 gün sonra faksın kendisine geri geldiğini aktarmıştır.
 
* 2016-2017 yıllarında mahpuslardan alınan radyoları hala verilmemiştir.
 
* İdarece belirlenen kanallar dışında hiçbir TV kanalının televizyonda verilmediği, TRT 6’nın bile yasaklandığı aktarılmıştır.
 
* Bir kadın mahpus 1,5 ay önce televizyon almak için bin 600 TL verdiğini ancak 3 dilekçe vermesine rağmen televizyonun getirilmediğini aktarmıştır.
 
* 21 Nisan 2021 tarihinde Isparta E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan Konya Ereğli T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’na sevk edilen bir mahpusun Isparta Ceza İnfaz Kurumunun kurum kantininde almış olduğu televizyonuna el konularak Isparta Ceza İnfaz Kurumuna geri gönderildiği aktarılmıştır.
 
* Kantine satılan ürünler hem çeşit olarak az hem de fiyatları yüksektir.
 
* Yemek porsiyonlarının çok küçük olduğu, birkaç kişiye yetecek kadar yiyecek getirildiği ancak 10 kişilik koğuşa yiyecekleri dağıtın denildiği, yiyeceğin mahkumlara yetmediği, daha önce mahkumlara günde 2 ekmek verildiği ancak şu an günde 1 ekmek verildiği, mahkumların 3 öğün boyunca sadece 1 ekmekle yetinmek zorunda bırakıldıklarını aktarılmıştır.
 
* Sincan Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda pandemi bahanesiyle fotoğraf çektirmenin yasak olduğu aktarılmıştır.
 
* Gerek savcı gerekse cezaevi idaresiyle görüşmek istediklerinde sadece infaz koruma memurlarıyla muhatap olarak görüşebildiklerini, gardiyanların ve müdürlerin stresli hallerini sürekli mahkumlara yansıttıkları aktarılmıştır.
 
* Mahpusların oda değişim talepleri karşılanmamaktadır.
 
10 KİŞİLİK ODADA 17 KİŞİ 
 
* Kurum odalarında kapasitesinden fazla mahpus bulunmakta; odanın 10 kişilik kapasiteye sahip olmasına rağmen 17 kişi kaldıklarını, 3 kişinin yan yana yatmak zorunda kaldığı mahpuslar tarafından aktarılmıştır.
 
* Telefon görüş hakkında, 3 kere çaldıktan sonra ailelerin telefonu açmaması durumunda telefonla görüş hakkının kullandırılmış sayıldığı aktarılmıştır.
 
* Kapalı görüşler de sadece 1 kişi ve 35 dakikalık bir süre ile sınırlandırılmıştır.
 
* Bir mahpus, arkadaş görüş hakkının kullanılması için isim yazdırıldığını ancak 3 görüşçü hakkının hiçbirinin kabul edilmediğini daha sonra bütün mahpusların infaz hakimliğini itirazda bulunduğunu bir kısım isimlerin kabul edildiğini, ismi yazdırılan birçok insanın ise itiraz sonucunun henüz öğrenilemediğini, kendisinin 8 aydır 3 görüşçü hakkının kabulünü beklediğini, bir arkadaşını kendisinin görüşçüsü olması için yazdırdığını sonrasında idarenin bu görüşçüyü kabul etmediğini ‘Örgüt içi haberleşme yapabilir’ şeklinde bir cevap vererek gerekçesinde ‘hakkında soruşturma olduğu’ şeklinde bir not düşüldüğünü ancak söz konusu soruşturmanın ne hakkında olduğunu belirtmediklerini aktarmıştır.”
 
Raporun son bölümünde, anayasa ve uluslararası sözleşmeler hatırlatılarak, şu önerilerde bulunuldu:
 
“* Hapishanelere bağımsız sağlık kurumlarının girmesine ve inceleme yapmasına izin verilmelidir. Hapishanelerin denetiminde başta meslek kuruluşları ve insan hakları örgütleri olmak üzere ilgili kuruluşların yer alacakları şekilde yasal düzenlemeler yapılmalıdır.
 
* AİHS’in 14. maddesinde düzenlenen ‘Ayrımcılık Yasağı’ ilkesine göre ‘Bu Sözleşmede tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanma, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasal veya diğer kanaatler, ulusal veya toplumsal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum başta olmak üzere herhangi başka bir duruma dayalı hiçbir ayrımcılık gözetilmeksizin sağlanmalıdır.’
 
* Ailelerinden uzakta olan mahpusların, maddi koşullar ve hastalıklar nedeniyle gelemeyen ailelerine yakın hapishanelere nakil talepleri kabul edilmelidir.
 
* Hapishanelerde meydana gelen intihar vakalarının önüne geçmek için mahpusları ruh ve bedensel bütünlüklerine yönelik tehditler ortadan kaldırılmalı, insan onuruna yaraşır uygulamalar geliştirilmelidir. Gerekli önlemi almayan ve etkisi olan kişiler varsa etkin soruşturmalar yapılmalı ve yaptırımlar uygulanmalıdır.
 
* Hapishanelerdeki sağlık personeli sayısı arttırılmalıdır. Hastaların havasız, kışın soğuk, yazın sıcak ringler ile hastaneye sevk edilmesi, hastane önlerinde ringler içerisinde saatlerce bekletilmesi uygulamalarına son verilmelidir. Ağır hastaların ring araçları ile değil ambulansla hastanelere sevki sağlanmalıdır. Tek kişilik ring aracı tamamen kaldırılmalıdır.
 
* Hasta mahpusların revire çıkarılmaları, hastaneye sevkleri hızlandırılmalıdır. Teşhis, tedavi ve kontrollerinin uzman hekimler tarafından yapılması sağlanmalıdır.
 
* Kelepçeli muayene ve tedavi uygulamasından vazgeçilmelidir. Bu uygulama nedeniyle birçok hasta mahpusun tedavisi yapılamamaktadır.
 
* Türkiye hapishanelerinde bulunan hasta mahpusların acil ve kalıcı tedavileri yapılmalı, hapishane koşullarında tedavisi yapılamayan/yapılmayan hasta mahpusların da acilen infazları durdurulmalıdır.”
 

Diğer başlıklar

12:10 300 bin TL'ye makam asansörü
12:03 12 yaşından 16 yaşına kadar tecavüze uğradı
11:28 DAİŞ’in Irak saldırısında 3 kişi yaşamını yitirdi
11:26 Kadınlar tekçiliği ortadan kaldırmaya kararlı
11:06 Ahmet Türk: Muhatap Kürt halkı ve aktörleridir
10:59 Temel: HDP belirleyici rol üstlenecek
10:54 Şenyaşar ailesi: Adalet tabeladan ibaret
10:43 Kılıçdaroğlu: İktidarın alternatifi oluştu
10:25 HDP Yerel Yönetimler Konferansı: Türkiye’nin tüm sorunlarını çözmeye talibiz
10:18 Maltepe Cezaevi’nde 3 tutuklu koronavirüse yakalandı
10:03 Datça'da peş peşe 2 deprem
09:18 Emniyet bekçisi bir kadını katletti
09:06 Jiyan Haber’in imtiyaz sahibine ölüm tehdidi
09:05 Soçi öncesi ön hazırlık: Kırım salvosu
09:04 Eliaçık: Erdoğan, Erbaş'la oy arttırmaya çalışıyor
09:03 Barınamayan öğrenciler kararlı: Çözemiyorsanız o koltuktan inin
09:02 Ardanuç lavantayla canlanacak
09:00 26 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
25/09/2021
23:33 Dersim’de kaza
23:16 Adana’da Deniz Poyraz futbol turnuvasından renkli görüntüler
22:47 ‘Örgütlenirsek toplumumuzu özgürleştirebiliriz’
21:22 Koronadan 193 kişi daha hayatını kaybetti
20:19 Yaşam savunucularından iktidara: İklimi değil sistemi değiştir
20:06 Yerel Yönetim Kadın Konferansı ‘Jin, Jiyan Azadî’yle son buldu
19:57 Apê Musa İzmir’de anıldı
19:49 HDP'li gençler madde bağımlılığına karşı bildiri dağıttı
19:03 Erdoğan’dan öğrencilere ilişkin açıklama: Yalan söylüyorsunuz
18:48 İstanbul Kent Konseyi’nden tarım şenliği
18:40 Batman Valiliği’nin Hasankeyf videosuna tepki yağdı
18:24 Demirtaş’tan Kürtçe kitap önerisi: Kürt çocukları anadillerinde okuyup yazamıyor
17:55 Bülbül: Pütürge’de insanların barınma hakkı ellerinden alınıyor
17:20 Şırnak’taki TOKİ konutları dökülmeye başladı
17:16 DBP İstanbul’da danışma bürosu açtı
17:11 39 mülteci hakkında sınır dışı edilme kararı
16:50 Karamollaoğlu: Kayyımlar genel kural haline gelmiş
16:11 Gabar Dağı’ndaki yangın kendiliğinden söndü
15:47 Bakanlığa ‘İmralı’da ihlal yok’ savunması soruldu
15:47 ‘Hevaller’ ifadesi 'örgütsel iletişim kelimesi' sayıldı
15:23 2 yılda 63 hasta tutuklu yaşamını yitirdi: 'Öldürme politikası' izleniyor
15:15 Tuşba'da sel: Altyapı yok
14:52 Dayanışma konserine koronavirüs yasağı
14:42 Cezaevinde 28 yılda 5 kez mide kanaması geçirdi
14:38 ‘26 yıldır kayıp olan Eroğlu nerede?’
14:26 Babacan’dan ‘Adı Kürt meselesidir' paylaşımı
14:14 Aydeniz: Çözümün muhatabı Öcalan’dır
14:08 5 çocuklu aile 8 aydır elektriksiz
14:00 Dersim’de ajanlık dayatmasına karşı suç duyurusu
13:34 Cumartesi Anneleri: Galatasaray'daki işgali sonlandırın
13:33 Dedeoğulları’nın avukatı Karabulut: Savcı, emniyetin gönderdiği WhatsApp görüşmelerini bizden saklıyor
13:13 CHP’den Cumartesi Anneleri’ne pankartlı destek
12:48 ÖSO’nun elindeyken ailesine 10 saniyelik ses kaydı gönderdi
12:16 Van’da sağanak yağış sonrası ev ve iş yerlerini su bastı
12:12 Diyarbakır ve Batman’da kayıpların akıbeti soruldu
11:56 Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ABD'de temaslara başladı
10:59 Şenyaşar ailesi: Hak, hukuk, adalet mücadelesi büyüyor
10:52 Buldan: Eşit temsiliyete duyarlı demokratik sistemi kadınlarla kuracağız
10:51 HDP Yerel Yönetimler Kadın Konferansı başladı
10:50 Cemevlerinin kapılarını öğrencilere açan AVK: İktidar köklü bir çözüm bulmalı
10:47 Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne 3 kontenjan ayrılmasını Bakana sordu
10:46 İkizköylüler hakaret eden hakimi şikayet etti
10:37 Erdoğan’ın Kürt sorunu zikzakları: Yok, var, çözdük, yok
10:27 Adalet Nöbeti'ne katılan avukatlar: Adalet er ya da geç tecelli edecek
10:14 Türkiye, Kuzey Suriye’ye akan Fırat suyunu 200 metreküpün altına düşürdü
10:06 İdil kırsalında yangın
09:54 Çocuklarının cenazesini almak için mücadele ediyorlar
09:50 Kırkazak: Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Türkiye’den yol haritası istiyor
09:08 Ağaç kıyımı sırasında bir asker hayatını kaybetti
09:07 Yoksulluk ve ekoloji mücadelesini bütünleştiren bir kadın: Wangari Maathai
09:06 Kadınlar Danıştay'ın ret kararına itiraz edecek
09:06 AYM'nin Özgür Gündem kararı AİHM’e taşınacak
09:05 Uyuşturucu tehdidi karşısında teşvikvari sessizlik!
09:02 Kahveci: Konut krizinin nedeni yönetim zafiyeti
09:02 'Cebimizdeki para gün geçtikçe eriyor'
09:02 Öğrenci yurdu asker ve koruculardan alınamıyor
09:02 Ekolojist Işıklı: Doğa talanı ÇED'siz hızlandırılıyor
09:01 Mehmet Öcalan: Çözümün yolu İmralı ve Meclis'ten geçer
09:01 İmralı'da özgürlük diyalogları: Eril iktidardan sonsuz boşanmalı
09:00 25 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ
00:23 Öğrenciler eylemlerini sürdürüyor
00:16 Dedeoğulları’nın korunmasına yönelik Valilik ve Kaymakamlık’ta kayıt bulunamadı
24/09/2021
22:41 Düğün konvoyuna silahlı saldırı
22:29 Akşener: Cumhurbaşkanı adayı değil, başbakan adayıyım
21:52 Kadıköy’de toplanan HDP’liler: Yoksulluk kader değildir
20:34 34 işçi örgütünden mitinge katılım çağrısı
20:29 Koronavirüs tablosu: 27 bin 197 vaka, 221 vefat
20:22 Ebru Aras’ı katleden failin tahliye edilmesi protesto edildi
20:16 Türkiye’nin bombardımanında bir sivil yaralandı
19:43 Nehil Sazlık’taki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı
19:33 Sedat Peker: Türkiye'de bürokrasi ve siyasetle iç içe bir narko yapı yaratılmaya çalışılıyor
19:18 CHP Sözcüsü: Sorun yok deyince çözüldü zannediyorlar
19:07 Ekoloji örgütleri: İklim krizine karşı harekete geçilmeli
18:47 Türkiye Tıl Temir’de Şam noktasını bombaladı
18:38 KESK üyeleri hakkında beraat talebi
18:23 Boğaziçi’nde akademisyenlerin nöbeti 177’nci gününde
18:12 Şırnak'ta bir tutuklu sevk edildi
18:00 Özerk Yönetim’den Danimarka Dışişleri Bakanlığı’na ziyaret
17:51 Gözaltına alınan 8 kişi serbest bırakıldı
17:44 STÖ’lerden kayyım tepkisi: Yüksekova’da rant anlayışı hakim
17:41 Burhan Sönmez PEN International başkanı seçildi
17:30 Cenevre’deki 'Türkiye Mahkemesi' kararını açıkladı