Gençlik örgütleri: Afganistan’a zafer direnişle gelecek

img

İSTANBUL– Taliban’ın Afganistan’ı ele geçirmesini protesto eden Gençlik örgütleri, “Afganistan halkına zafer direnişle gelecek ve direnen halklar özgürleşecek” dedi.

Gençlik örgütleri, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünde protesto etti. "Afganistan halklarına zafer direnişle gelecek" pankartı açılan açıklamada, "Şengal’den Afganistan'a halklar direnişle özgürleşir” ve "Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez " dövizleri taşındı.

‘DİRENEN HALKLAR ÖZGÜRLEŞECEK’

Gençlik örgütleri üyesi Rıdvan Gezegen, Suriye’de DAİŞ’i selamlayanlar ile Afganistan’da Taliban’ı selamlayanların aynı olduğunu söyleyerek, Taliban’ın kadınlara dönük saldırılarını protesto etti. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Taliban örgütüne sıcak baktığı ifadelerini hatırlatan Gezegen, “Taliban rejimi alır almaz diyalogda olduklarını ve mesajlarını olumlu karşıladıklarını söyledi. Hangi mesaj bunlar? Kadınların sokakta tek başına gezmesini yasakladıkları mesaj mı? Sokak ortasında milislerin insan öldürmesi mi? Ancak, Afganistan halkına zafer direnişle gelecek ve direnen halklar özgürleşecek” sözleriyle tepki gösterdi.

‘KABUL ETMİYORUZ’

Halk olarak bu düzeni kabul etmediklerini aktaran Gezegen, “Kürsülerde ırkçılık propagandasını yapan iktidar da ‘Sınır Namustur’ pankartı asan ve ırkçı propagandayı devam ettiren muhalefet partileri de bu saldırıların sorumlusudur. Altındağ’da Suriyelilerin iş yerlerine yönelik saldırının, Konya’da bir Kürt ailenin katledilmesiyle hiçbir farkı yoktur. Savaşın üstünü kapatmak ve halkları direniş hattından uzaklaştırmak için örgütlenen bu aklı kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından açıklama sloganlar eşliğinde son buldu.