15 EYLÜL 2021 GÜNDEMİ

img

* Gençlerin örgütlenerek fuhuş, uyuşturucu ve ajanlaştırmaya karşı durabileceğini vurgulayan HDP Gençlik Meclisi'nden Çeko Mimkara, "Gençler ne kadar örgütlenirse toplum da o kadar örgütlenir. Gençler örgütlenerek bu saldırıları boşa çıkarabilir" dedi.   

* Kobanê direnişinin sembol isimlerinden Apê Nemir, kent üzerindeki tehditlerin halen devam ettiğine işaret ederek, "Erdoğan 'Kobanê'ye gireceğim' diyor. Kobanê ona dert olmuş. Yine başarırız. Tek bir elimle yine direnirim" dedi.  
 
*  HDP’nin 27 Eylül’de açıklayacağı deklarasyonun içeriği yıl boyunca sahada toplanan veriler ve mesajlardan oluşuyor. Parti, sayısal bir oy hesabını aşarak, demokrasiden yana olan güçlerin nasıl kazanacağının yolunu çizmeye hazırlanıyor.
 
* Suruç’ta AKP’li İbrahim Halil Yıldız’ın akraba ve korumasının saldırısında Şenyaşarlardan 3 kişinin yaşamanı yitirdiği olaya dair yeni kamera görüntüleri ortaya çıktı. Şenyaşarların iş yerine saldırıda bulunan kalaşnikoflu bir kişinin dosyaya dahil edilmediği öğrenildi. 
 
* Tutuklu TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın duruşmasında yaşanılanların “Yıldırma politikasının devamı” olduğunu belirten avukatı Berfin Gökkan, “Ayşe Gökkan cezaevinde tutulmasına rağmen hala mücadelesini sürdürmekte. Kadın mücadelesi alanından özel çabaları olan biri” dedi. 
 
* İklim krizi dünyada her geçen yıl büyürken bunun ana nedeni olan sermayedar sınıf ise izlemekle yetiniyor. Ancak çanlar gezegenin geleceği için çalıyor.
 
* AKP’nin “Saldım çayıra Mevlam kayıra” ekonomi anlayışına sahip olduğunu ifade eden İktisatçı Prof. Dr. Aziz Konukman, “Açıklanan son Orta Vadeli Program (OVP) bırakınız gelecek 3 yılı, yayımlandığı yılın 3 ay sonrasını dahi öngöremiyor” dedi.
 
* Turgutlu’da yaşayan halkın talebi üzerine kolları sıvayan HDP Turgutlu İlçe Örgütü Kültür Komisyonu, asimilasyona karşı Kürtçe dil eğitimi vermeye hazırlanıyor. 
 
* Akdeniz ilçesinde katıldığı eylem sırasında polis kurşunuyla yaşamını yitiren Sedat Baran soruşturması için AYM’ye yapılan “Yaşam hakkı ihlali” başvurusu, “süre aşımı” gerekçesiyle reddedildi.
 
* Çaya uygulanan kotayla en çok da kadın emeği sömürülüyor. Binbir zahmetle çay toplayan kadınlar, kotaya karşı dayanışma ağı ördü. 
 
* Bingöl’ün 150 hanelik Karawelîyan köyü, içme suyu sorunu yaşıyor. Günde bir saat suyun aktığını belirten köylüler, sorunun çözümünü bekliyor.
 
* Şenyaşar ailesinin Urfa Adliyesi önündeki Adalet Nöbeti 191'inci gününde devam edecek. 
 
* Yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir, kayyımın icraatlarına ilişkin açıklama yapacak. (10.00)
 
* HDP Kadın Meclisi, "Kadın Yoksulluğuna Hayır Kadınlar için Adalet" buluşmaları kapsamında Antep'te kadınlar ile bir araya gelecek. (10.00-18.00)
 
* SES Diyarbakır Şubesi, sosyal hizmetlerde yaşanan sorunlara ilişkin sendika binasında basın açıklaması düzenleyecek. (12.30)
 
* Orman yangınlarına ilişkin İstanbul’dan Dersim’e gelen ekoloji örgütleri Seyit Rıza Meydanı’nda açıklama yapacak. (14.00)
 
* HDP, "HDP'liyiz her yerdeyiz" kampanyası kapsamında Mersin'de demokrasi güçleriyle bir araya gelecek. (18.00)