Federe Kürdistan’a İsrail modeli: Türkiye arazi satın alıyor

img

HABER MERKEZİ - Metina, Zap, Avaşin'e yönelik operasyonlarda ağaç kesimi, arazilerin yakılması ve köylerin boşaltılmasına ilişkin Federe Kürdistan Parlamento Başkan Yardımcısı Hêmin Hawrami’ye bilgi veren Türkiye Büyükelçisi Hakan Karaçay’ın “Bulunduğumuz arazileri satın aldık. Satın aldığımız yerlerde yol yapıyoruz, ağaçları kesiyoruz" dediği öğrenildi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 23 Nisan’da Federe Kürdistan Bölgesi'nin Metina, Zap, Avaşin bölgelerine başlattığı operasyon 42’nci gününe girdi. Metina’nın Zendura Tepesi,  Avaşin bölgesine bağlı Dola Maran, Mervanos ve Şûkê ile Zap’ın Küçük Cilo alanlarında TSK ile HPG arasında ağır çatışmalar yaşanıyor. Savaşta zorlanan TSK, bölgeyi yoğun bir şekilde uçak ve obüs toplarıyla bombalıyor. Bombardımanlarda askeri bölgelerin yanı sıra sivil yerleşim yerleri de hedef alınıyor. Köylülere ait ekili araziler yakılıyor, hayvanlar öldürülüyor. Özellikle Metina bölgesine bağlı Kêste köyü ile Kanîmasî bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yapılan bombardımanlar nedeniyle çıkan yangınlarda yaklaşık bin 850 dönümlük arazinin yandığı belirtiliyor.  
 
ASKERİ ÜSSLERİN SAYISI 43’E ÇIKTI
 
Köylerin sistematik bir şekilde hedef alındığını belirten kaynaklar, Behdinan alanında TSK’ya ait 6 karakol ve 36 üs bulunduğu, operasyon ile birlikte bu üslerin sayısının 43’e yükseldiği belirtiliyor. Kanimasi kasabası sınırları içindeki bin dönümlük arazinin TSK tarafından getirilen paramiliter güçler tarafından ateşe verildiği, burada halka ait bağ ve bostanlar ile meyve ağaçlarının büyük zarar gördüğü dile getirildi. 
 
Zaxo’nun Derkarê beldesinde hayvanlarını otlatan 2 kişinin savaş uçakları ve helikopterlerin bombardımanına maruz kaldığını aktaran kaynaklar, 1 Haziran’da Kanimasi’nin Hirorê köyünün obüs toplarının hedefi olduğu ve Remezan Eli isimli köylünün yaralandığını belirtti. 
 
KDP POLİTBÜRO ÜYESİ OPERASYONDA 
 
Duhok’un Zaxo ilçesine bağlı Bêgova ve Dêrekar beldeleri ile Berwari bölgesinde bulunan 47 köyün daha önce yapılan hava bombardımanları nedeniyle boşaltıldı. Söz konusu bölgede halka ait ağaçların KDP Politbüro üyesi Ali Awni'nin onayı ve katılımı ile kesildiği kaydedildi. Bilgi veren köylüler, ağaçların kesiminin Awni’ye yakın şirketler ile Türkiye’deki bazı şirketlerin ortaklığı ile yapıldığı, kesilen ağaçların Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) koordinasyonunda Türkiye’ye götürülerek satıldığı öğrenildi. Bu çerçevede özellikle Sindi bölgesinin Sinaht, Mêrga Şîş, Kelok, Masi Sinda köyleri ve çevresindeki tüm ormanlık alanlarda ağaçların kesimi ve satımının Cengiz Holding’e bağlı 3 taşeron şirket tarafından yapıldığı ileri sürüldü. 
 
‘ARAZİLERİ SATIN ALDIK’ 
 
İsrail’in Filistin’de yürüttüğü satın alma politikasına benzer bir durum da Federe Kürdistan’da yaşanıyor. Ağaç kıyımına gelen tepkiler üzerine Türkiye Hewlêr Büyükelçisi Hakan Karaçay, Federe Kürdistan Parlamento Başkan Yardımcısı Hêmin Hawrami’ye bilgi verdi. Görüşmede Büyükelçi Karaçay'ın, “Bulunduğumuz arazileri, askeri üslerimizin olduğu yerleri satın aldık. Satın aldığımız yerlerde yol yapıyoruz, ağaçları kesiyoruz" dediği kaydedildi. 
 
ASKERİ ÜS ALANI GENİŞLEYECEK
 
Ankara Hewlêr arasındaki görüşme trafiğinde planlanan operasyon ve uygulamalar, Federe Kürdistan Bölge Hükümeti Başbakanı Mesrur Barzani'nin onayı olduğu ve görevin yürütülmesinin ise KDP Politbüro üyesi Ali Ewnî’ye verildiği ifade ediliyor. Mehmet Cengiz’in sahibi olduğu Cengiz Holding’e bağlı 3 taşeron şirket de Ali Ewni’ye bağlı şirketlerle ortaklaşarak kesilen ağaçlar Türkiye’ye taşınıyor. Aynı zamanda tarihi yerlerin de tahrip edildiği ve askeri üslerin bulunduğu toprakların daha da genişlemesi için yolların yapıldığı kaydedildi. 
 
MA / Erdoğan Altan