• img

  Tepkiler azalınca KDP yeniden harekete geçti

  Metîna, Zap ve Avaşîn’de yoğun teknik kullanımına rağmen sonuç alamayan TSK’nin planına dahil olan KDP, tepkiler azalınca yeni alanlara mevzilenmek için yeniden harekete geçti.

 • img

  Şırnak Valisi ile Duhok Valisi 2 ayda 4 toplantı yaptı: 38 köy boşaltıldı

  Sınır ötesi operasyondan sonuç alamayan Türkiye, KDP üzerinden köy boşaltma ve yayla yasaklarını yaygınlaştırıyor. Son 2 ayda 4 kez bir araya gelen Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan ile Duhok Valisi Ali Tatar, 38 köyün boşaltılması, 300 kişinin göç ettirilmesine karar verdi.

 • img

  Erdoğan için bir dönemin sonu

  NATO Liderler Zirvesi’nde Erdoğan’ın yaptığı görüşmeler, “dışarıda kriz-içeride konsolide” denkleminin sona erdiğini gösteriyor. Zirvedeki başarısızlık, Cumhur İttifakı’ndaki çatlağı da derinleştirecek.

 • img

  NATO Zirvesi ve bölgedeki uyuşmazlık!

  ABD’nin Biden döneminde hegemonik pozisyonunu korumayı esas alıp, hedefleri doğrultusunda hareket edeceği son NATO Zirvesi’nde az da olsa açığa çıktı. NATO içerisinde yeni pozisyon alma isteği sergileyen Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler gerilirken, bu hareketin NATO’nun Rusya’yı kuşatma planının bir parçası olduğu anlaşılıyor.

 • img

  NATO'nun 2030 konsepti

  Sovyetler Birliği’ne karşı “savunma” amacıyla kurulan NATO, soğuk savaş sonrası kuruluş ilkesinden saparak, bir “saldırı” örgütüne dönüştü. Saldırı konsepti, bugün sadece askeri değil, ekonomik ve siyasi olarak da genişletiliyor.

 • img

  Yapısallaşmış yoksulluk döngüsü içinde 2 milyon ‘çocuk işçi’

  Türkiye'de 2 milyona yakın çocuk çalışma hayatının çarkları içerisinde emek sömürüsü altında. Çocuk işçiliği ile mücadelede herkese rol düştüğünü söyleyen Hayata Destek Derneği Proje Yöneticisi Leyla Ezberci, bir ürün alırken çocuk emeği var mı diye araştırmak, şayet varsa o ürünü almamak gerektiğini ifade etti.

 • img

  Türkiye ile KDP’nin ‘çıkar’ ilişkisi

  Türkiye ile PKK karşıtlığı temelinde bir araya gelip, askeri-ekonomik anlaşmalar imzalayan, ortak operasyonlar yürüten KDP, bugün de 12 bin dolayında askeri ile Federe Bölge’de bulunan Türkiye’nin “Ben Kürtlere değil, PKK’ye karşı savaşıyorum” tezini meşru kılma çabasında.

 • img

  Tarihler tesadüf değil: Kürt siyaseti demokraside, iktidar darbede ısrar ediyor

  HDP’nin kapatılması için 7 Haziran tarihinin seçilmesi ne tesadüf ne de savcının kişisel tercihi. Dolmabahçe Mutabakatı yeri ve tarihi itibariyle nasıl ki darbe karşıtlığı taşıyorsa, kapatma davasının tarihi de bir o kadar darbeden yana olmanın ifadesi oluyor.

 • img

  Sınır ötesi operasyonda yeni planlama: Metîna'ya bağlantılar kesilmek isteniyor

  KDP ve Irak hükümetinin geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği iki ayrı toplantıda, “Eğit-donat” projesi kapsamında yetiştirilen Zêrewanî ve Gulan özel güçleri, operasyon bölgelerine gönderildi. Amediyê boğazı yakınlarında kurulan 2 yeni askeri noktayla da Metîna ile bağlantıların kesilmesi amacıyla hazırlıklar başlatıldı. ​

 • img

  Federe Kürdistan’a İsrail modeli: Türkiye arazi satın alıyor

  Metina, Zap, Avaşin'e yönelik operasyonlarda ağaç kesimi, arazilerin yakılması ve köylerin boşaltılmasına ilişkin Federe Kürdistan Parlamento Başkan Yardımcısı Hêmin Hawrami’ye bilgi veren Türkiye Büyükelçisi Hakan Karaçay’ın “Bulunduğumuz arazileri satın aldık. Satın aldığımız yerlerde yol yapıyoruz, ağaçları kesiyoruz" dediği öğrenildi.

 • img

  Ölüm üçgeni, Çiller ve hafıza

  Karanlıkta bırakılan 17 bin 500 faili meçhul cinayetin arasında bulunan Kürt iş insanlarından Savaş Buldan, Adnan Yıldırım ve Hacı Karay’ın failleri bugün güç ve çıkar çatışmasından dolayı daha görünür hale geldiler. 27 yıl önce işlenen cinayetin emri dönemin başbakanı Tansu Çiller tarafından verildi.

 • img

  Ankara’daki hesap Zap’a uymadı: Bölgeye giden ABD’den kimyasal kozu!

  Ankara ile Bağdat ve Hewlêr arasında krize dönüşen sınır ötesi operasyonda, şimdiye kadar 256 askerin yaşamının yitirdiği aktarıldı. Ayrıca operasyon bölgesine gelen ABD heyetinin, TSK’nin kimyasal gaz kullandığına dair 11 bulgu elde ettiği belirtildi.

 • img

  Şengal anlaşmasının bir ucu İpek Yolu'na uzanıyor

  Şengal ile ilgili Irak merkezi hükümeti ve Federe Kürdistan Bölgesi arasında varılan 9 Ekim anlaşmasının bir ucu Çin'in yeni İpek Yolu projesine kadar uzanıyor. ABD ise projenin gerçekleşmemesi için 9 Ekim anlaşmasına destek veriyor.

 • img

  Dünya diplomasiye Türkiye askeri yöntemlere yöneldi: Tek derdi Kürtler

  Ortadoğu, Asya ve çatışmalı tüm coğrafyalarda diplomatik ilişkiler hız kazanırken, Türkiye, Irak ve Suriye’de Kürtlerin kazanımlarını ortadan kaldırmaya yönelik askeri politikalar yürütüyor.

 • img

  Metîna, Zap ve Avaşîn’de amaç Rojava

  Türkiye’nin Metîna, Zap ve Avaşîn'e yönelik başlattığı ve şu ana kadar ilerleme kaydedemediği operasyonun arkasında, yerel, bölgesel ve uluslararası politikalar oynanıyor. Yaralı askerler KDP bölgesinde tedavi altına alınırken, alana SADAT ve ÖSO’ya ait paramiliterlerin getirildiği iddia ediliyor.

ARA